English Polish

Rodzaje smoczków

Ssanie to jeden z najsilniejszych instynktów, z jakimi dziecko przychodzi na świat. Ssąc maluch uspokaja się, zasypia, czuje się szczęśliwy i bezpieczny. Instynkt ssania jest zazwyczaj zaspokajany podczas karmienia piersią, jednak u starszych dzieci, u których przerwy między karmieniami i okresy czuwania stają się coraz dłuższe, niezbędne staje się podanie smoczka. Smoczek do uspokajania to jedno z najważniejszych akcesoriów Twojego maleństwa.

 

1. Rozmiar smoczka– dla najmłodszych rozmiar A (do 6m-ca życia), dla średniaków B (do 18 m-ca życia) i dla starszaków C (powyżej 18m-ca)2. Rodzaj gumki- dostępne są 2 rodzaje gumek: lateksowe wykonane z naturalnego kauczuku (jasnobrązowe, przeźroczyste lub lekko matowe), o charakterystycznym smaku i zapachu lub silikonowe wykonane z silikonu, bez smaku i zapachu.  Zdecydowanie bardziej trwałe są smoczki silikonowe, które nie tracą tak szybko swojej sprężystości, nie ulegają odbarwieniu, łatwiej też odzwyczaić dziecko od smoczka, ponieważ są bezsmakowe i bezzapachowe. Gumka silikonowa nie ulega również zniszczeniom pod wpływem słońca. Minusem gumek silikonowych jest nieco mniejsza odporność na gryzienie. Jeżeli dziecko ma już ząbki należy poddawać smoczek ciągłej kontroli, sprawdzając czy gumka nie jest nadgryziona.


3. Kształt gumki– dostępne są 3 rodzaje: anatomiczne, okrągłe i symetryczne. Kształt gumki nie ma większego znaczenia, nie ma też związku z ewentualnymi wadami zgryzu, które mogą się pojawić w późniejszym okresie u dzieci. Istotne jest to, aby gumka się dobrze odpowietrzała. Jej naciśnięcie powinno spowodować ujście powietrza, a zwolnienie nacisku  - powrót gumki do pierwotnego kształtu. Ponadto przed zakupem sprawdź czy gumka jest osłonięta plastikową przezroczystą osłonką – zwiększa ona higienę stosowania.4. Tarczka– to element praktyczny, ale i dekoracyjny. Smoczki mają tarczki tradycyjne (z jednostronnym wycięciem na nosek) i w kształcie ósemki (z obustronnym wycięciem na nosek). Należy sprawdzić czy tarczka posiada otwory wentylacyjne i czy dostosowana jest do wielkości buzi maluszka. Nie może ona uciskać noska dziecka i utrudniać mu oddychania. Z tego powodu nie zaleca się smoczków z tarczką w kształcie kółka, gdyż w większości przypadków uciskają one nosek dziecka.
 

5. Kółko do chwytania – należy sprawdzić czy jest gładkie i dobrze przymocowane do tarczki. Na noc bardzo praktyczne są smoczki z kółkami świecącymi, zawierającymi pigment fluorescencyjny (łatwo je znaleźć, gdy w pokoju jest ciemno). Większość smoczków Canpol babies posiada świecący uchwyt. Jest on w pełni bezpieczny – spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa. Informację, czy smoczek posiada taką funkcję można znaleźć na opakowaniu.Pamiętaj: smoczek najlepiej wymieniać co 2-3 m-ce, to zapewni maluszkowi komfort i bezpieczeństwo!

 

Więcej informacji: www.canpol.com.pl

Autor: CanPol

Źródło: CanPol